13 grudnia uczniowie klasy 8a wzięli udział w warsztatach krytycznego myślenia, którego współorganizatorem było Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Celami warsztatów były: poddanie refleksji własnego odbioru przekazów medialnych, poznanie mechanizmów manipulacji, otrzymanie narzędzi i metod wspierających proces wyszukiwania rzetelnych informacji oraz wypracowanie własnych pomysłów na wykorzystanie materiałów medialnych w tworzeniu projektów. Uczniowie dowiedzieli się, że kompetencje krytycznego myślenia stanowią niezbędny element w rozumieniu świata i zmienianiu go na lepsze. Myślenie krytyczne stanowi również zachętę do przyglądania się swojemu myśleniu i rozpoczęcia procesu, jakim jest kształtowanie bardziej krytycznego i refleksyjnego podejścia do współczesnej rzeczywistości.
Młodzież wspólnie podjęła się wyjaśnienia terminu „manipulacja” oraz poznała rodzaje dezinformacji, tj. fake news, infodemia, złośliwe użycie informacji, deepfake, clickbait oraz catfising. W kolejnej części dyskutowała o typach fałszywych informacji i przy pomocy smartfonów wykonała zadania warsztatowe. Zajęcia zakończyły się wyciągnięciem wniosków i swobodnymi wypowiedziami chętnych osób. Była to inna lekcja WOSu. Dziękujemy CEO za możliwość zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia.
Red. E. Wojtusik